Złamanie ze zwichnięciem typu Monteggii

Do złamania dochodzi w następstwie urazu bezpośredniego, np. uderzenia w kość łokciową lub urazu pośredniego, np. upadku na wypostowaną rękę przy silnie nawróconym przedramieniu. Kość łokciowa ulega złamaniu w górnej części trzonu, natomiast głowa kości promieniowej – zwichnięciu.

Rozróżniamy dwa typy złamania Monteggii:

1. złamanie wyprostne /85-90% wszystkich złamań Monteggii/,

2. złamanie zgięciowe /10-15%/.

W częściej spotykanym złamaniu wyprostnym, głowa kości promieniowej jest przesunięta do przodu, natomiast odłamy złamanej kości łokciowej tworzą kąt otwarty do tyłu. Złamanie to wymaga przeważnie leczenia operacyjnego.

W złamaniu zgięciowym głowa kości promieniowej jest zwichnięta do tyłu, a odłamy złamanej kości łokciowej są ustawione pod kątem otwartym do przodu. Złamanie to najczęściej udaje się leczyć zachowawczo. Polega to na miejscowym znieczuleniu miejsca złamania 2% ksykolainą oraz zastosowaniu wyciągu za wyprostowaną kończyną górną. Wyciąg pozwala najczęściej wyrównać oś złamanej kości łokciowej oraz odprowadza zwichniętą głowę kości promieniowej na właściwe miejsce.

Po nastawieniu złamania wyprostnego ustawiamy staw łokciowy w zgięciu do kąta prostego, natomiast w złamaniu zgięciowym staw łokciowy należy unieruchomić w pełnym wyproście. Opatrunek gipsowy utrzymujemy od 6 do 10 tygodni. Najczęstszym powikłaniem w złamaniu Monteggii jest przeoczenie zwichnięcia głowy kości promieniowej. Chcąc uniknąć tego powikłania, należy w każdym przypadku izolowanego złamania kości łokciowej przeprowadzić dodatkową kontrolę radiologiczną stawu łokciowego. Zdjęcie tego stawu należy wykonać w projekcjach przednio-tylnej i bocznej. Do powikłań zaliczamy kostnienie pourazowe w okolicy głowy kości promieniowej.

Leczenie złamania Monteggii, szczególnie wyprostnego, jest trudne i w przypadkach dostrzeżonych wątpliwości należy skorzystać z pomocy bardziej doświadczonego lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *