Złamanie nadkłykciowe kości ramiennej

Złamania w tej okolicy występują najczęściej u dzieci i młodzieży w wyniku urazów bezpośrednich – uderzenia, upadku na twardy przedmiot lub urazów pośrednich, np. w następstwie upadku na dłoń przy zgiętym lub wyprostowanym stawie łokciowym.

Złamania te dzielimy na: a/ wyprostne /99%/ i b/ zgięciowe/1%/.

a/ Szpara złamania przebiega od przodu i dołu do tyłu i do góry. W tym typie złamania odłam bliższy jest przemieszczony do przodu.

Jego ostre krawędzie mogą uszkodzić tętnicę ramienną oraz nerwy: łokciowy, pośrodkowy i promieniowy. Uszkodzenie tętnicy ramiennej może spowodować przykurcz Volkmanna /to groźne powikłanie zostanie opisane niżej/.

Złamanie nadkłykciowe kości ramiennej udaje się najczęściej nastawić zachowawczo. Należy zastosować wyciąg, ucisk boczny /w celu likwidacji ewentualnych przemieszczeń bocznych/ oraz zgiąć staw łokciowy do kąta prostego. W tej pozycji zakładamy tylną longetę gipsową na okres 4-6 tygodni.

b/W wyjątkowych przypadkach szpara złamania może przebiegać odwrotnie, tzn. od przodu i od góry do tyłu i do dołu. W takim przypadku, po nastawieniu złamania, staw łokciowy należy unieruchomić w pełnym wyproście.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *