Złamanie głowy kości promieniowej

Do tego złamania dochodzi najczęściej w wyniku upadku na wyprostowaną kończynę górną przy równoczesnym przegięciu koślawym w stawie łokciowym. Złamanie może być brzeżne z odłamaniem niewielkiego fragmentu od bocznej powierzchni stawowej. Głowa może również ulec wielomiejscowemu rozkawałkowaniu. Koślawe ustawienie kończyny w momencie upadku może być przyczyną podwichnięcia w stawie łokciowym z uszkodzeniem obocznego więzadła przyśrodkowego lub oderwaniem nadkłykcia środkowego kości ramiennej. Złamaniu głowy kości promieniowej może towarzyszyć równoczesne uszkodzenie więzadła obrączkowatego.

Rozpoznanie złamania ustalamy na podstawie badania fizykalnego oraz radiologicznego. W tych przypadkach, w których uszkodzenie jest niewielkie i polega na oddzieleniu niewielkiego fragmentu brzeżnego od głowy kości promieniowej, wystarczy unieruchomić kończynę na temblaku i po 2-3 tygodniach rozpocząć czynne ruchy w stawie łokciowym. Jeśli uszkodzenie jest większe, a zwłaszcza jeśli głowa jest rozkawałkowana, należy operacyjnie ją usunąć. Przeprowadzenie takiego leczenia u dorosłych jest postępowaniem akceptowanym przez wielu doświadczonych chirurgów. Podjęcie decyzji usunięcia rozkawałkowanej głowy kości promieniowej u dzieci i młodzieży jest błędem.

U dzieci częściej następuje przemieszczenie całej górnej nasady kości promieniowej ku górze tak, że linia złamana przebiega na wysokości szyjki. Słusznie jest wówczas określić uszkodzenie jako złamanie szyjki kości promieniowej. Usunięcie złamanej głowy kości promieniowej u dzieci może być powodem zaburzeń wzrostowych kości promieniowej. W wyniku skrócenia kości promieniowej narasta koślawe ustawienie kończyny w stawie łokciowym. Nerw łokciowy przebiegający po przyśrodkowej stronie stawu jest naciągnięty. Złamanie głowy kości promieniowej stanowi -u dzieci – poważny problem i najlepiej, jeśli za jego rozwiązanie jest odpowiedzialny doświadczony chirurg.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *