Zespół Sudecka – cz.1

Zespół ten został po raz pierwszy opisany w 1900 r. przez Sudecka. Po urazach rąk lub stóp, rzadziej po innych urazach występują patologiczne objawy. W okresie pierwszym, najczęściej w kilka tygodni po urazie pojawia się ostry piekący ból, nasilający się przy ruchach palców. Stwierdza się nadmierne ucieplenie i obrzęk palców. Skóra staje się błyszcząca i wygładzona, barwy ciemnoczerwonej lub fioletowej. W terminie od 3 do 8 tygodni trwania tych dolegliwości pojawiają się pierwsze objawy radiologiczne tego zespołu. Struktura beleczkowa kości ulega zatarciu, pojawiają się drobne plamkowate odwapnienia kości. Taki obraz radiologiczny możemy zobaczyć głównie w nasadach i przynasadach obwodowych odcinków palców, np. w członkach paznokciowych. Stopniowo proces odwapnienia obejmuje całą rękę i obwodowy odcinek przedramienia.

W okresie od 6 tygodni do 6 miesięcy choroba Sudecka przechodzi w okres drugi. Obrzęk zmniejsza się, następuje obkurczanie się naczyń. Skóra staje się cienka, chłodna i wilgotna, paznokcie kruche i łamliwe. Ustaje porost włosów. Mięśnie zanikają. Ruchy czynne i bierne w stawach ulegają ograniczeniu. W obrazie rentgenowskim zarysy kości wyglądają jak gdyby obrysowane ołówkiem. Stawy ustawione są w przykurczach.

W terminie 6-12 miesięcy choroba przechodzi w okres trzeci. Skóra jest cienka i błyszcząca. Zaniki mięśniowe bardzo duże. Stawy sztywnieją. Radiologicznie stwierdzamy pogłębienie zaniku kostnego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *