Wrodzona dysplazja stawu biodrowego – cz.6

Objaw Barlowa /wyważania/ składa się z dwu części:

1/dziecko leży na plecach zwrócone nóżkami do badającego, biodra zgina się do kąta 90° i odwodzi do kąta 45°. Kolana znajdują się w pełnym zgięciu. Środkowy palec każdej ręki znajduje się ponad krętarzem większym, natomiast kciuk na wewnętrznej stronie uda, naprzeciwko krętarza mniejszego. Za pomocą palca III stosuje się nacisk na krętarz większy w kierunku przednim na przemian przez jedną i drugą rękę, podczas gdy przeciwna ręka stabilizuje udo i miednicę. Jeżeli podczas tego badania stwierdza się wślizgiwanie się głowy kości udowej do panewki, świadczy to o dysplazji z przemieszczeniem luxatio, subluxatio. Jeżeli natomiast w czasie tego aktu badający nie czuje momentu repozycji, staw biodrowy nie jest zwichnięty.

2/druga część testu polega na naciskaniu uda w kierunku ku tyłowi i na zewnątrz za pomocą kciuka znajdującego się na wewnętrznej stronie uda. Jeżeli badający wyczuwa wyślizgiwanie się głowy kości udowej ponad tylnym brzegiem panewki i powrót głowy do pozycji anatomicznej po zwolnieniu nacisku, biodro jest niestabilne, ale nie wykazuje zwichnięcia.

Ze względu na możliwość przeoczenia cech dysplazji badanie bioder należy wykonywać: a/codziennie podczas pobytu w oddziale noworodków, b/ dodatkowo najpóźniej w końcu 4 tygodnia życia po wyjściu z oddziału, c/ podczas każdej wizyty w poradni D.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *