Wrodzona dysplazja stawu biodrowego – cz.5

Objawy kliniczne i radiologiczne zależą od wieku badanego dziecka.

U noworodków charakterystycznymi są objawy Ortolaniego /przeskakiwania/ i Barlowa /wyważania/. Znajomość kilku drobnych, lecz istotnych szczegółów ułatwia ich wykonanie. Noworodek powinien być spokojny i mieć wiotki układ mięśniowy. Dlatego najlepszym momentem do badania jest okres zaraz po karmieniu.

Ręce badającego powinny być ciepłe, a sama czynność wykonywana delikatnie. Dziecko podczas badania musi leżeć na twardym podłożu i mieć usunięte wszystkie pieluszki.

Objaw Ortolaniego wykonuje się u dziecka leżącego na plecach z kończynami dolnymi zgiętymi do kąta 90° w stawach biodrowych i kolanowych, w pośredniej rotacji kończyny. Badający ujmuje oburącz za kolana, układając kciuk na wewnętrznej powierzchni uda, a palec III i wskaziciel wzdłuż długiej osi uda na jego bocznej powierzchni. Palcem IV i V podtrzymuje się podudzie. Wykonuje się umiarkowany ucisk pionowy na uda, a następnie kolejno je odwodzi. Przy kącie abdukcji wynoszącym 50-60° wyczuwa się lekki opór utrudniający dalsze odwodzenie. W tym momencie należy nacisnąć na krętarz większy za pomocą wskaziciela i palca III. Wyczuwa się wówczas wejście głowy kości udowej do panewki /przeskakiwanie/. Należy podkreślić, że objaw ten jest tylko wyczuwalny, a nie słyszalny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *