Urazy stawu obojczykowo-barkowego

Uszkodzenie to powstaje najczęściej w wyniku upadku na wyprostowaną kończynę górną, bezpośredniego uderzenia w staw ramienno-łopatkowy lub obojczyk, gwałtownego szarpnięcia za kończynę górną. Jest możliwy również inny mechanizm urazu.

Rozróżniamy trzy stopnie tego uszkodzenia:

pierwszy, w którym nastąpiło jedynie naciągnięcie więzadeł /distorsio/;

drugi, w którym mamy do czynienia z przerwaniem więzadła obojczykowo-barkowego /subluxatio/;

trzeci, w którym nastąpiło przerwanie więzadła obojczykowo-barkowego oraz więzadeł kruczo-obojczykowych. Uszkodzenie ich prowadzi do pełnego zwichnięcia /luxatio/.

Kończyna górna pod wpływem swego ciężaru opada ku dołowi. Koniec przybarkowy obojczyka przemieszcza się ku górze i przodowi. W miejscu połączenia obojczyka z wyrostkiem barkowym powstaje charakterystyczny schodek. W trzecim stopniu uszkodzenia zdjęcie Rtg wykazuje najczęściej wyraźną przerwę w miejscu połączenia obojczyka z wyrostkiem barkowym. W przypadku wątpliwości co do rozpoznania można wykonać porównawcze zdjęcie drugiego stawu obojczykowo-barkowego.

Leczenie zależy od stopnia uszkodzenia. Rozpoczynamy od próby wprowadzenia obojczyka na swoje miejsce przez uniesienie zgiętej pod kątem prostym kończyny w stawie łokciowym. Z jednej strony wykonujemy nacisk ku górze zgodnie z długą osią kości ramiennej, z drugiej strony uciskamy kciukiem na przybarkowy koniec obojczyka. Z chwilą wyrównania nierówności pomiędzy obojczykiem i wyrostkiem barkowym zakładamy dobrze dopasowany opatrunek gipsowy Desaulta na okres ok. 6 tygodni. Pod opatrunkiem na koniec przybarkowy obojczyka zakładamy miękką poduszeczkę /np. z waty lub filcu/, która z jednej strony chroni miejsce ucisku przed odleżyną, z drugiej natomiast dociska obojczyk do wyrostka barkowego. Stosowany niekiedy miękki przylepcowy sposób unieruchomienia jest mniej wygodny. Trzeci stopień uszkodzenia wymaga najczęściej leczenia operacyjnego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *