Traumatologia układu kostno-stawowego

Gwałtownie wzrastająca liczba różnorodnych wypadków powoduje, że obecnie możemy mówić o ich epidemicznym występowaniu. „Epidemia urazów” spowodowana jest dynamicznym rozwojem przemysłu i motoryzacji, powstawaniem coraz większych miast oraz stałym wzrostem tempa codziennego życia. Wzrost urazowości wiąże się także z nadmiernym spożywaniem alkoholu oraz przyjmowaniem różnorodnych leków wpływających na układ psychomotoryczny. Urazowe uszkodzenia ciała zajmują trzecie miejsce, po chorobach serca i nowotworach, wśród przyczyn zgonów osób dorosłych oraz są najczęstszą przyczyną śmierci dzieci.

Uraz /trauma/ to zadziałanie na organizm człowieka czynnika zewnętrznego powodującego zmiany anatomiczne i czynnościowe miejscowe oraz ogólne. Uraz może mieć charakter ostry lub przewlekły, a czynnik urazowy, wywołujący różnorodne obrażenia może być natury mechanicznej, fizycznej lub chemicznej.

Urazy mechaniczne powstają w wyniku mechanicznego działania na tkanki człowieka różnorodnych przedmiotów /np. potrącenie rowerzysty przez samochód, uderzenie stojącego przez spadający przedmiot, upadek z wysokości/.

Gdy do uszkodzenia tkanek dochodzi w miejscu zadziałania siły urazowej mówimy o obrażeniach z mechanizmu bezpośredniego /stłuczenie, zmiażdżenie/, gdy zaś uszkodzenia powstają z dala od miejsca zadziałania urazu – o obrażeniach z mechanizmu pośredniego /skręcenie stawu, spiralne złamanie kości długiej/.

Współistniejące uszkodzenia kilku narządów określamy mianem obrażeń wielonarządowych, gdy zaś dojdzie do uszkodzenia narządu ruchu w kilku miejscach – o wielomiejscowym uszkodzeniu narządu ruchu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *