Stopa poprzecznie płaska

 

Polega na spłaszczeniu poprzecznego sklepienia stopy. Przy chodzeniu, zwłaszcza w okresie obciążenia przodostopnia dochodzi do nadmiernego nacisku pod głowami II i III kości śródstopia, które są najdłuższe. Po stronie podeszwowej wytwarzają się bolesne modzele skórne.

Zniekształcenie powstaje w wyniku niedomogi statycznej lub mięśniowej stopy, na skutek której kości śródstopia IV i V ulegają odgięciu ku stronie grzbietowej, a I kość śródstopia grzbietowo i przyśrodkowo.

W etiopatogenezie zniekształcenia wymienia się niedomogę mięśni międzykostnych i krótkich zginaczy palców.

Spłaszczeniu poprzecznemu stopy sprzyja obuwie na wysokim obcasie, przenoszące obciążenie z całej podeszwy na przodostopie.

Z czasem – u ludzi starszych zanika poduszka tłuszczowa izolująca głowy II i III kości śródstopia od podłoża, co znacznie zwiększa dolegliwości bólowe.

Zapobieganie i leczenie: nie odbiega od omówionego przy stopie płasko-koślawej. Należy wzmocnić siłę mm. zginaczy palców i międzykostnych. Można to osiągnąć przez noszenie drewniaczków bez pięt z poprzecznym paskiem i wymodelowanym poprzecznym sklepieniem, które wymagają przytrzymywania obuwia palcami w fazie przenoszenia stopy.

Stosuje się również tzw. poduszkę metatarsalną, bez lub łącznie z wkładką supinacyjną. Poduszka unosi łuk poprzeczny zapewniając bardziej równomierne rozłożenie obciążenia.

Przy silnych bólach przodostopia doraźną poprawę przynosi opatrunek Hassa /polegający na owinięciu bandażem elastycznym przodostopia z wymodelowaniem łuku poprzecznego/, blokada nowokainowa lub jonoforeza z xylocainą.

W uzasadnionych okolicznościach /silne dolegliwości, duże zniekształcenie/ konieczne jest leczenie operacyjne /skrócenie II kości śródstopia, resekcja głowy II-III kości śródstopia, korekcja grzbietowego zagięcia I i V kości śródstopia przez osteotomię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *