Podział nowotworów narządów ruchu – cz.2

Pierwotne nowotwory kostne rozwijają się na podłożu tkanek tworzących kość oraz tkanek sąsiednich – tkanki łącznej, okostnej, mięśni, naczyń krwionośnych, nerwów oraz więzadeł i torebek maziowych.

Nowotwory wtórne /przerzutowe/ występują w układzie kostnym bardzo często /szczególnie po 40-tym roku życia/ i głównym źródłem ich rozsiewu jest rak’/carcinoma/, rzadziej mięsak /sarcoma/. Przerzuty do kości dają najczęściej: rak sutka, gruczołu krokowego, żołądka, tarczycy, nerki i oskrzela.

Pierwsze próby uporządkowania oraz właściwego opracowania mianownictwa guzów kostnych podjęto w 1920 roku /Ewing, Codman, Bloodgood/.

W miarę rozwoju nauki, wprowadzane były co kilka lat poprawki do zainicjowanej przez Ewinga i wsp. klasyfikacji. W 1949 r. Phemister i Evans zaproponowali weryfikację koncepcji histologicznej niektórych nowotworów /w tym i mięsaka Ewinga/ zaś w 1965 r. Lichtenstein opracował zmodyfikowaną klasyfikację guzów powstających pierwotnie w kości. Współcześnie /od 1972 roku/ obowiązuje klasyfikacja histologiczna pierwotnych nowotworów kostnych i zmian nowotworopodobnych, opracowana przez Schajowicza, Ackermana, Sissons i Torloniego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *