Piszczel szpotawa – cz.1

Szpotawość goleni może dotyczyć całego trzonu lub części przynasadowej. W pierwszym wypadku trzon na całej długości jest łukowato wygięty a powierzchnia stawu skokowego ustawiona skośnie. Zmianom tym towarzyszy często szpotawość trzonu kości udowej. Są to zniekształcenia charakterystyczne dla krzywicy z niedoboru witaminy D lub krzywicy witamino-D-opornej.

W chorobie Blounta /osteochondrosis deformans tibiae/ ma miejsce ostrokątne, szpotawe wygięcie goleni umiejscowione w okolicy przynasady. Często współistnieje wewnętrzna rotacja goleni.

Choroba występuje w dwóch formach: dziecięcej i młodzieńczej. Postać dziecięca jest przeważnie obustronna i pojawia się między 1 a 3 rokiem życia. Postać młodzieńcza częściej jest jednostronna, szpotawość występuje między 6 a 13 rokiem życia.

Przyjmuje się, że przyczyną choroby jest zaburzenie wzrostu, dojrzewania i śródchrzęstnego kostnienia w przyśrodkowej lub tylnoprzyśrodkowej części bliższej przynasady piszczeli, w chrząstce nasadowej i nasadzie.

Obraz radiologiczny jest bardzo charakterystyczny, przy czym zmiany te są podobne do stwierdzanych w biodrze szpotawym dziecięcym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *