Paluch koślawy

Koślawość palucha jest bardzo częstym zniekształceniem. Polega ono na: koślawym odchyleniu palca w stosunku do I kości śródstopia, bocznym podwichnięciu palucha w stawie śródstopno-palcowym, szpotawym ustawieniu I kości śródstopia, nad którą tworzy się kaletka.

Paluch koślawy najczęściej jest wynikiem niedomogi statycznej stopy i zaburzenia równowagi mięśniowej. Częściej dotyczy kobiet noszących niefizjologiczne obuwie. Towarzyszy stopie płasko-koślawej statycznej lub poprzecznie płaskiej.

W stopie płasko-koślawej koślawość palucha wynika z wydłużenia I promienia na skutek zapadnięcia łuku podłużnego. Paluch nadmiernie wystaje ku przodowi i jest spychany ku bokowi przez przyśrodkową ściankę buta.

W stopie poprzecznej płaskiej powodem koślawości palucha jest przywiedzenie I kości śródstopia. Z czasem dołącza się młotkowate zniekształcenie palców /hyperekstensja w stawie śródstopno-palcowym i zgięcie w międzypaliczkowym/, które pozbawia paluch mechanicznego podparcia od strony bocznej.

Koślawość palucha wstępuje często w gośćcu stawowym.

Jeżeli boczne odchylenie palucha przekroczy 15°, wykazuje skłonność do dalszego pogłębiania się, ponieważ ścięgna długiego prostownika i zginacza palucha przebiegają po cięciwie nad stawem śródstopno-palcowym. Palec II spychany grzbietowo ustawia się w zgięciu grzbietowym w stawie śródstopnym i zgięciu podeszwowym w stawie międzypaliczkowym, łuk poprzeczny jest poszerzony w związku z przywiedzeniem I kości śródstopia. Ten stan stwarza problemy omówione w rozdziale o stopie poprzecznie płaskiej /Rycina 35/.

Z czasem dochodzi do bocznego nadwichnięcia palucha w stawie śródstopno-palcowym i zmian zwyrodnieniowych. Pod wpływem ucisku nad głową I kości śródstopia wytwarza się modzel skórna, a w kaletce leżącej nad tą głową dochodzi do stanów zapalnych z okresowymi zaostrzeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *