Palce młotkowate

 

Jest to częste zniekształcenie stopy, które polega na zgięciu grzbietowym palców w stawie śródstopno-palcowym i podeszwowym w stawie międzypaliczkowym.

W części przypadków przyczyna zniekształcenia pozostaje nieznana, w pozostałych jest ono następstwem: 1/ blizn skórnych po urazach palców, 2/zbliznowacenia brzuśców mm. zginaczy palców po złamaniach goleni lub samej stopy, 3/ przebytego przykurczu ischemicznego, 4/ zaburzeń równowagi mm. międzykostnych, krótkich i długich zginaczy palców oraz m. prostowników.

Występują bóle związane z uciskiem obuwia na zniekształcone palce. Przy lekkim zniekształceniu tworzą się modzele nad stawami międzypaliczkowymi. W dużych zniekształceniach – również nad opuszkami palców pod płytką paznokciową przypartą do podłoża.

Palce młotkowate często towarzyszą paluchowi koślawemu lub poprzecznemu płaskostopiu.

Leczenie zachowawcze jest zazwyczaj nieskuteczne. Leczeniem z wyboru jest operacja Jonesa /resekcja i usztywnienie stawu międzypaliczkowego w pozycji poprawnej/, często połączone z zabiegiem Scherba /przeszczepienie ścięgna długiego prostownika na szyjkę kości śródstopia/.

Po operacji chory powinien nosić obuwie z odpowiednio szerokim noskiem i z wkładką metatarsalną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *