Objawy kliniczne gruźlicy biodra – cz.1

Gruźlica biodra u dzieci rozwija się skrycie i wolno, u dorosłych początek jest ostry. O rozpoznaniu decydują objawy miejscowe. Do wczesnych objawów miejscowych należą: ból, utykanie, ograniczenie ruchomości, przymusowe ustawienie, zanik mięśni pośladkowych. Bardzo charakterystyczne są bóle nocne.

W okresie wczesnym choroby spotyka się przymusowe ustawienie kończyny w zgięciu, odwiedzeniu i skręceniu na zewnątrz.

Ułożenie to jest spowodowane odruchowym dążeniem organizmu do zniesienia bólu przez maksymalne rozluźnienie torebki stawowej i zmniejszenie jej napięcia. Ustawienie takie jest krótkotrwałe i trwa od kilku do kilkunastu dni. W miarę narastania zmian chorobowych zaczyna zanikać napięcie w prostownikach i wzrastać w zginaczach, w wyniku czego kończyna ustawia się w zgięciu, przywiedzeniu i skręceniu wewnętrznym.

W rozwiniętej gruźlicy biodra następuje pogorszenie stanu ogólnego. W tym okresie pojawiają się ropnie opadowe i tworzą się przetoki. Rozwinięty proces chorobowy doprowadza do rozległej destrukcji stawu biodrowego obejmującej panewkę, głowę i szyjkę wynikiem czego są podwichnięcia, zwichnięcia i przykurcze powodujące dysfunkcję kończyny dolnej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *