Niedowłady i porażenia spastyczne – cz.2

Wyróżnia się 3 postacie niedowładów i porażeń: spastyczną (83% przypadków), ataktyczną – zespół ruchów mimowolnych (15% przypadków) i atetotyczną (u 2% pacjentów).

Postać spastyczna wynika z uszkodzenia strefy ruchowej kory mózgowej 16 i 4 pole Brokmana/. Cechuje ją zwiększone napięcie mięśni, wzmożenie odruchów ścięgnowych, wybiórczy brak ruchów dowolnych, brak odruchów skórnych brzusznych, dodatni objaw Babińskiego, zaburzenia koordynacji ruchów.

Niekiedy niedowłady mają charakter mieszany – pewne grupy mięśni wykazują spastyczność, podczas gdy inne porażenie wiotkie.

Niedowład kurczowy może dotyczyć jednej, dwóch, trzech lub wszystkich kończyn, obu kończyn dolnych lub górnych /paraparesis/, bądź jednej połowy ciała /hemiparesis/.

Z czasem dochodzi do przykurczów mięśni, więzadeł, torebek stawowych, a także do zniekształceń kostnych, które pogłębiają zaburzenia funkcjonalne narządu ruchu.

W obrębie kończyny górnej najczęściej spotyka się przykurcz przywiedzeniowy i w rotacji wewnętrzenj barku, zgięciowy łokcia, pronacyjny przedramienia, zgięciowy z odchyleniem łokciowym nadgarstka. Palce ustawiają się w nadmiernym wyproście w stawach śródręcznopalcowych i w zgięciu w międzypaliczkowych. Kciuk znajduje się w przywiedzeniu i w płaszczyźnie dłoni /ręka „małpia”/ lub w zgięciu i opozycji.

W obrębie kręgosłupa występuje kręcz lub boczne skrzywienie kręgosłupa.

Dla kończyny dolnej charakterystyczne jest ustawienie w zgięciu, rotacji wewnętrznej i przywiedzeniu w stawie biodrowym, w zgięciu w stawie kolanowym. Stopa najczęściej jest końska i wydrążona lub końsko-szpotawa, rzadziej koślawa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *