Leczenie zwyrodnienia stawów biodrowych – cz.3

W przypadku koksartroz dysplastycznych, odznaczających się znacznym niedorozwojem stropu panewki i płytkim zanurzeniem w panewce stawowej głowy kości udowej, wykonać można operację sposobem Salmona, lub osteotomię nadpanewkową miednicy sposobem Chiari.

W niektórych przypadkach coxarthrosis dysplastica, wykazujących zarówno niedorozwój dachu panewki, jak i znaczną koślawość szyjki kości udowej, zastosować można osteotomię Pauwelsa I i plastykę dachu panewki sposobem Salmona. Operację taką można przeprowadzić w jednym etapie lub dwuetapowo.

W dalszym ciągu ważną rolę w leczeniu operacyjnym coxarthrosis spełniają artrodezy. Artrodeza stawu biodrowego polega na jego operacyjnym usztywnieniu w czynnościowej pozycji kończyny /zgięcie około 15°, przywiedzenie około 5° i skręcenie kończyny na zewnątrz około 15°/. Usztywnienie biodra w takim ustawieniu umożliwia choremu wydolny i bezbolesny chód, zapewnia całkowitą sprawność podpórczą operowanej kończyny, dzięki czemu chory po artrodezie biodra jest w pełni zdolny do wykonywania ciężkiej pracy fizycznej. Wskazania do artrodezy biodra są jednak ograniczone. Wykonujemy ją wyłącznie u ludzi młodych, u których zmiany chorobowe dotyczą tylko jednego stawu biodrowego a stawy kolanowe i kręgosłup lędźwiowo-krzyżowy – nie wykazują w badaniu ortopedycznym i radiologicznym istotnych odchyleń od stanu prawidłowego. Artrodeza stawu biodrowego wykonana metodą kompresyjną eliminuje konieczność unieruchomienia operowanej kończyny w biodrowym opatrunku gipsowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *