Leczenie zachowawcze bocznych skrzywień kręgosłupa – cz.2

Gorset ortopedyczny w małych skrzywieniach jest szkodliwy, gdyż powoduje osłabienie siły mięśni tułowia. Jest on stosowany jedynie: a/w dużych lub b/szybko pogarszających się skrzywieniach, gdy nie można przeprowadzić leczenia operacyjnego, oraz cl czasowo – jako uzupełnienie leczenia operacyjnego.

Celem prostowania wygięcia stosuje się również gorsety gipsowe zakładane przy wyciągu osiowym kręgosłupa za głowę na pętli Glissona lub specjalnym stole wyciągowym. Gorsety te zmienia się co 3 miesiące korygując stopniowo skrzywienie przez odpowiednie przecięcie i stopniowe przechylanie gorsetu /redresję/.

Metoda ta wymaga specjalnie dokładnej kontroli i codziennych ćwiczeń mięśni tułowia i oddechowych.

Najczęściej gorsety gipsowe stosuje się w przygotowaniu chorego do leczenia operacyjnego i jako unieruchomienie kręgosłupa po leczeniu operacyjnym.

Podstawowym sposobem leczenia skoliozy w wieku przedszkolnym i szkolnym są ćwiczenia. Wykonuje się: 1/ ćwiczenia oddechowe, 2/ wzmacnianie mięśni brzucha, grzbietu, pośladków oraz pasa barkowego, 3/ ćwiczenia w wodzie oraz pływanie, 4/ ćwiczenia korygujące postawę /w lustrze/, 5/ ćwiczenia na wyciągu i redresyjne mięśni grzbietu i kręgosłupa, 6/ ćwiczenia w klęku podpartym.

Wymienione ćwiczenia, a w szczególności wszystkie prowadzące do rozluźnienia kręgosłupa powinny być prowadzone pod kontrolą specjalisty, dokładnie indywidualnie dobierane i dawkowane stosowanie do wieku i rodzaju skrzywienia. Wymagają dużej dyscypliny chorego i współdziałania rodziców.

Z zabiegów fizykoterapeutycznych należy wymienić: masaż mięśni grzbietu, pasa barkowego i biodrowego, okłady parafinowe, nagrzewania, kąpiele solankowe, wyciągi w osi kręgosłupa, zwisy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *