Leczenie zachowawcze bocznych skrzywień kręgosłupa – cz.1

W tych skrzywieniach, w których etiologia jest znana leczenie może być przyczynowe. Przeważnie jednak jest ono jedynie objawowe, gdyż przyczyna skrzywienia pozostaje dla leczącego nieznana.

Leczenie zachowawcze obowiązuje w skoliozach I° i II0. W wieku niemowlęcym i u bardzo małych dzieci jest szczególnie trudne z uwagi na brak współpracy chorego. W tym wieku z konieczności sprowadza się do odciążenia kręgosłupa i zapobieganiu przykurczom przez: 1/ układanie dziecka na brzuchu, 2/ stosowanie łóżeczek gipsowych lub bocznych korytek, w których dziecko leży na wklęsłym boku, 3/ masaż mięśni tułowia.

W wieku przedszkolnym i szkolnym obowiązuje:

1/ wzmacnianie mięśni /ćwiczenia kondycyjne i korekcyjne/, 21 eliminowanie czynników mogących zwiększyć krzywizny kręgosłupa – zakaz dźwigania, noszenia ciężarów, teczek z książkami, skoków i przewrotów w ramach gimnastyki szkolnej, 3/ odciążenia kręgosłupa /unikanie pozycji siedzącej, leżenie na brzuchu przy czytaniu, nauce, oglądaniu TV itp., leżenie na boku wklęsłym/, 4/ uprawianie sportów ogólnorozwojowych /pływanie, narty/, 5/zapewnienie prawidłowych, dostosowanych do wieku ławek szkolnych, krzeseł, biureczka w domu, równego łóżka oraz nauka prawidłowego sposobu siedzenia, 6/ ewentualne zaopatrzenie w gorset ortopedyczny, np. typu Milwaukee.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *