Leczenie operacyjne bocznych skrzywień kręgosłupa – cz.1

Leczenie operacyjne jest stosowane w szybko pogarszających się skrzywieniach II° oraz w skoliozach III0 i IV0.

Wykonuje się: 1/ usztywnienie kręgosłupa, 21 plastykę garbu żebrowego, 3/ zabieg Harringtona lub Cotrela, 4/ interwencje na trzonach kręgowych.

Usztywnienie kręgosłupa jest najczęściej stosowanym zabiegiem w skoliozie. Operacja jest poprzedzona 3-6 miesięcznym leczeniem usprawniającym oraz redresjami w gorsecie gipsowym, które mają na celu częściowe wyprostowanie skrzywienia. Usztywnia się krzywiznę pierwotną, dwa segmenty skrzywienia wyrównawczego w odcinku lędźwiowym i jeden powyżej.

W skrzywieniach porażennych i piersiowo-lędźwiowych zakres usztywnienia jest większy. Operację przeprowadza się po 10 roku życia. Usztywnienie osiąga się przez usunięcie chrząstek stawów międzykręgowych i połączenie łuków kręgowych przeszczepem gąbczastym z talerza biodrowego lub wyciętymi żebrami, względnie litym przeszczepem z goleni /sposób stosowany w Klinice Ortopedycznej w Warszawie/.

Po operacji nakładany jest gorset gipsowy na 4-6 miesięcy, następnie gorset ortopedyczny na 1 rok. Zanim nastąpi zesztywnienie operowanego odcinka kręgosłupa dochodzi zwykle do częściowej utraty osiągniętej redresjami korekcji krzywizny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *