Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa – cz.3

Rozpoznanie rozwiniętego zespołu zmian zwyrodnieniowo-zniekształcających kręgosłupa jest łatwe i opiera się na bardzo charakterystycznym obrazie radiologicznym.

W diagnostyce różniczkowej bierze się pod uwagę przede wszystkim zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Obraz kliczny i radiologiczny tego ostatniego schorzenia jest w zasadzie tak typowy, że prawidłowe rozpoznanie choroby nie powinno przysparzać żadnych trudności nawet mniej doświadczonemu lekarzowi.

Leczenie. W leczeniu spondyloarthrosis stosuje się zasadniczo metody zachowawcze, przy czym ważne znaczenie terapeutyczne mają: zabiegi balneologiczne, kinezyterapia, masaż klasyczny lub podwodny mięśni przykręgosłupowych, wyciągi szyjne lub miedniczne, zabiegi fizykoterapeutyczne, sznurówki

półgorsetowe i gorsety ortopedyczne /przy zajęciu piersiowej i lędźwiowo-krzyżowej części kręgosłupa/, kołnierze szyjne / w zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa szyjnego/ oraz szeroka gama środków farmakologicznych uśmierzających dolegliwości bólowe lub zmniejszających nadmierne napięcie mięśniowe.

W przypadku objawów wskazujących na ucisk korzeni nerwowych w przewężonym otworze międzykręgowym lub objawów tzw. ciasnoty kanału kręgowego – powstawać mogą wskazania do leczenia operacyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *