Boczne skrzywienie kręgosłupa (skolioza) – cz.1

Skrzywienie kręgosłupa w płaszczyźnie czołowej nazywamy skoliozą. Jest to najcięższa wada postawy, w przebiegu której dochodzi do dużego zniekształcenia kręgosłupa i tułowia.

Kręgosłup wygięty jest ku bokowi i ku tyłowi. Po stronie wygięcia wytwarza się garb żebrowy. Po przeciwnej stronie ściana klatki piersiowej jest zapadnięta.

Łopatka przemieszcza się ku górze i odstaje. Barki ustawione są niesymetryczne /jeden położony jest wyżej i bardziej ku przodowi/. W obrębie tułowia stwierdza się skrócenie, skręcenie ku przodowi oraz przemieszczenie do boku /transpozycja tułowia/. W wyniku transpozycji tułowia talerz kości biodrowej po przeciwnej stronie nadmiernie uwypukla się.

Trójkąty tułowiowo-ramieniowe są nierówne. W dużych skrzywieniach obserwuje się asymetryczny rozwój twarzo-czaszki /facies scoliotica/. Miednica w przebiegu skoliozy również ulega zniekształceniu: następuje rotacja połowy miednicy ku przodowi. Odbywa się ona przez spojenie łonowe i staw krzyżowo-biodrowy. W wyniku tego skręcenia kolec biodrowy przedni górny położony jest niżej /zawsze po stronie skrzywienia zasadniczego/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *